Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Gyvulių augintojai ir mėsos prekeiviai sukruto

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliu – VMI) informuoja, kad išanalizavusi savo bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teiktus duomenis atrinko 206 gyventojus stebėsenai, o kontrolės veiksmams – 11 juridinių asmenų. Jų veikla – nuo mėsinių gyvulių auginimo iki galutinio produkto pardavimo vartotojui turgavietėse bei parduotuvėse. Mokesčių administratoriaus akiratyje atsidūrę gyvulių augintojai, mėsą turguose pardavinėjantys gyventojai sukruto: per nepilnus du mėnesius po 4 stebėsenos veiksmų papildomai deklaruota 60 tūkst. eurų, kontrolės veiksmų metu – 62 tūkst. eurų mokėtinų mokesčių.

„Ši sritis yra viena iš keturių VMI šiųmečių prioritetinių veiklos sričių. Be mėsos ir jos gaminių gamybos bei prekybos vykdoma viešojo maitinimo, statybos ir autoverslo sektorių stebėsena bei kontrolė. Ypatingas dėmesys šioms veikloms skiriamas dėl didžiausios pajamų neapskaitymo bei mokestinių pažeidimų rizikos, – sako Šiaulių AVMI Kontrolės departamento direktorė Danutė Kulikauskienė. – Darbas vyksta su palyginti nedidele mokesčių mokėtojų grupe, tačiau labai tikslingai ir kryptingai, išvien su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, mūsų pagrindiniu partneriu.“

Dvejus metus truksiantis mėsos projektas pradėtas nuo pačių švelniausių priemonių – laiškų, pokalbių, orientuojantis pirmiausia į bendravimą ir bendradarbiavimą su mokesčių mokėtojais, apeliuojant į jų sąmoningumą, taikant prevencines priemones, o griežtosios – kontrolės – priemonės bus pasirenkamos tik būtinu atveju.

Vykdant mėsos sektoriaus priežiūrą veiksmai pasirinkti pagal ankstesnių metų patirtį*, naudojantis šiandien turimomis galimybėmis. VMI, pvz., analizuodama išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) posistemių duomenis, gali matyti, kaip vyksta prekyba mėsa ir jos gaminiais tarp šios rinkos dalyvių, posistemių vartotojų.

„Galima vertinti, ar visi tiekimai bei įsigijimai yra deklaruojami, o gautos pajamos apskaitomos. Pagal i.VAZ duomenis, aiškėja, ar visi asmenys, kuriems buvo gabenta mėsa ir jos produktai, apskaitė šią produkciją ir ar deklaravo pajamas, gautas ją pardavus“, – sako D. Kulikauskienė, patikslindama, kad įvertinus vien iš šio sektoriaus dalyvių per i.SAF ir i.VAZ posistemius gaunamus duomenis bei atlikus jų „kryžminį“ sutikrinimą, stebėsenai perduoti 5 mokesčių mokėtojai, o baigus 4 stebėsenos veiksmus papildomai deklaruota 60 tūkst. eurų mokėtinų mokesčių.

Mokesčių specialistai pastebi, kad turgavietėse mėsos ir jos gaminių prekiautojus aktyviai „reguliuoja“ (nustato pateiktos produkcijos pardavimo kainas) tiekėjai – mėsos gamybos įmonių atstovai. Deramo dėmesio sulaukia atvejai, kai vykdoma apsimestinė individuali veikla, o iš tikrųjų ja dangstomi ir slepiami realūs darbo santykiai, kad tik nereiktų mokėti priklausančių mokesčių bei darbo užmokesčio. Surinkus pakankamai svarių įrodymų, po pokalbio su vienos pajūrio bendrovės vadovu turgaus prekeivė tapo bendrovės darbuotoja su atlyginimu ir visomis socialinėmis garantijomis.

VMI primena, kad apie pastebėtus mokestinius pažeidimus pranešti galima Mokesčių informacijos centro pasitikėjimo telefonu 1882, naudojantis programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, užpildžius anketą interneto svetainėje www.vmi.lt arba apsilankius mokesčių inspekcijoje.

PAPILDOMA INFORMACIJA:

2017 m. atlikta 312 mėsos, jos produktų gamyba ir/ar prekyba užsiimančių mokesčių mokėtojų kontrolės veiksmų, iš jų turgavietėse – 184. Bendra nustatyta į biudžetą mokėtina, deklaracijose tikslintina mokesčių suma – 128 tūkst. eurų.

2016 m. atlikti 367 mėsos, jos produktų gamybos ir/ar prekybos veiklą vykdančių mokesčių mokėtojų kontrolės veiksmai, iš jų turgavietėse – 265. Bendra nustatyta į biudžetą mokėtina, deklaracijose tikslintina mokesčių suma – 318 tūkst. eurų.

Elona Limantienė
Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija