Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Mažylio krikštynos: atmintinė krikšto tėvams

krikstynosKrikštas – vienas iš septynių krikščionybės sakramentų, simbolizuojantis tyrumą, nuodėmių atleidimą ir suartėjimą su Kristumi. Kitaip sakant, krikštas – tai krikščioniškojo tikėjimo priėmimas. Įprastai krikštynos švenčiamos pirmaisiais mažylio gyvenimo metais. Kadangi šiame amžiuje vaikas dar nėra sąmoningas, krikšto apeigose jam padeda krikšto tėvai. Šventąjį sakramentą suteikia vienuolis arba kunigas. Po krikšto apeigų vaikas tampa Katalikų bažnyčios nariu ir priima katalikų moralės, jų dorovės ir tikėjimo tiesas.

Nuo seniausių laikų krikštynos buvo vertinamos kaip vienas svarbiausių žmogaus gyvenimo etapų, todėl šiai šventei buvo ruošiamasi itin atidžiai. Nors laikai keičiasi, krikštynų organizavimas vis dar yra atsakingas žingsnis krikštatėviams. Siekdami sukurti tobulą šventę ir perduoti nuoširdžią meilės dovaną krikštavaikiui, šiai dienai turėtumėte ruoštis iš anksto ir pasirūpinti jų įamžinimų fotografijose.

Vienas svarbiausių žingsnių – apsilankymas bažnyčioje, kurioje bus organizuojamos krikštynos. Su kunigu pasikalbėti reikėtų ne tik tėvams, bet ir būsimiems krikštatėviams. Siekdami turiningo pokalbio, pasiruoškite rūpimus klausimus iš anksto. Nepamirškite, kad kunigas gali pasiūlyti sudalyvauti paskaitose, kuriose bus aptarta Krikšto sakramento reikšmė, o krikštatėviai bus supažindinti su būsimomis savo pareigomis.

Kita svarbi užduotis – išrinkti krikšto rūbelius. Pagal senąsias tradicijas, krikšto rūbeliai buvo viena svarbiausių krikštamotės pareigų. Krikšto dieną motinėlė atvažiuodavo pas mažylį, jį išmaudydavo ir papuošdavo pačios siūtais rūbeliais. Šiandien krikštynos suvokiamos kaip artimas tėvų ir krikštatėvių bendradarbiavimas, todėl krikšto tėveliai tariasi su vaiko tėvais dėl šiam tinkamiausio apdaro. Jei tėvai nenori jokių naujų drabužių, tuomet krikštamotė padovanoja vaikučiui skraistę, kuri uždedama bažnyčioje iškart po krikšto. Ši skraistė tampa naujojo gyvenimo pradžios simboliu.

Krikštatėviai taip pat turėtų pagalvoti ir apie krikšto žvakę. Įprasta, kad žvakė būtų nulieta iš tikro geltono vaško arba nuspalvinta balta spalva. Jei pageidaujate suteikti žvakei išskirtinumo, papuoškite ją krikštavaikio inicialais arba kaspinėliu.

Nuo senų laikų priimta, kad krikšto mama pasirūpintų tortu ar pyragu, o krikšto tėtis paaukotų pinigų bažnyčiai. Žinoma, jokia konkreti suma nėra nurodyta, kiekvienas aukoja, įvertinęs savo finansines galimybes.

Įprasta, kad Krikšto sakramentas būtų paminėtas svečiams susėdus prie stalų. Jei norite išvengti nesmagių situacijų ir nejaukių tylos minučių, pasiruoškite šventės scenarijų. Jei svečių bus daugiau, pagalvokite apie smagius žaidimus ir pramogas šventės dalyviams. Įprasta palikti svečiams atsiminimo dovaną, todėl rekomenduojame sudaryti krikštynų laikraštuką arba paruošti atminimo atvirutes. Nepamirškite, kad prieš susėdant prie vaišių stalo, krikštatėviai turėtų pasakyti kalbą ar tostą.

Krikštynos greičiausiai bus įamžintos fotografijose. Jei yra galimybė, krikšto tėvai turėtų pabendrauti ir su būsimu fotografu, nes būtent jie dažnai atsidurs nuotraukose. Reikia įsitikinti, kad krikštatėviai nebijos fotoaparato kameros ir žinos kaip reikia elgtis krikštynų metu.

Negalima pamiršti ir dovanų. Tradiciškai krikštavaikiui yra dovanojamas maišelis su kruopomis, muilu, cukrumi ir monetomis, kad vaikutis augtų sotus, švarus, laimingas ir turtingas. Jei norite įteikti brangesnę dovaną, vienas dažniausių krikštatėvių pasirinkimų – sidabrinis šaukštelis su vaiko inicialais. Ieškantiems praktinės dovanos, rekomenduojama pagalvoti apie pasakų knygas, medinius arkliukus ar drabužius. Krikšto tėvai, siekiantys pasirūpinti vaiko ateitimi, krikštynų dieną gali atidaryti banko sąskaitą, registruotą krikštavaikio vardu, ir pervesti pasirinktą sumą pinigų (vėliau šią sąskaitą pildyti gimtadienio ar kitų didžiųjų švenčių proga).