Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Pavasarį moksleiviai keliuose turėtų būti itin atidūs

dviratisAtšilus orams, Lietuvoje padaugėja eismo įvykių, kuriuose nukenčia moksleiviai. Šiuo metu laiku keliuose gerokai padaugėja dviračių, motociklų mėgėjų, į gatves išrieda jaunimas su ypač pamėgtomis riedlentėmis, o didesnis greitis tampa vienas iš dažniausių nelaimingų atsitikimų keliuose kaltininkų.

Kaip rodo draudimo bendrovės „If“ keturių metų statistika, pavasaris – ne mažiau pavojingas metų laikas Lietuvos keliuose nei ruduo, o nelaimingų atsitikimų skaičius šiuo sezonu kai kuriais metais būdavo pats didžiausias. Pastaraisiais metais moksleiviai ir jų tėvai dažniausiai kreipėsi dėl patirtų lengvesnių ar sudėtingesnių rankų traumų, kojų kaulų lūžių ar smegenų sukrėtimo, kai kuriems jų prireikė operacijos. 2014 metais išmokėta 24 tūkst. eurų išmokų dėl nelaimingų atsitikimų, kuriuos patyrė vaikai iki 18 metų. Dažniausiai nukenčia 11-12 metų ir 16 metų amžiaus nepilnamečiai, o vidutinė žalos išmoka svyruoja apie 150 eurų.

„Nors pavasarį eismo sąlygos ir matomumas tampa geresni, tačiau tuo pačiu tai itin intensyvaus eismo metas, prie kurio reikia laiko priprasti. Vaikams prisiderinti prie pokyčių sunkiau, neretai saugumo jausmas lieka nuošalyje, pritrūksta atidumo, vaikai išeina į važiuojamąją kelio dalį neleistinose vietose, neįsitikinę, kad tai saugu. Todėl prisidėti prie vaikų saugumo kelyje didinimo turi ir patys vairuotojai būdami budresni ir laikydamiesi kelių eismo taisyklių“, – sako draudimo bendrovės „If“ vyriausioji asmens žalų ekspertė Alytė Balkuvienė.

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, 2014 m. eismo įvykiuose nukentėjo 626 vaikai iki 18 m. amžiaus, šalies keliuose ir gatvėse žuvo 20 mokyklinio amžiaus vaikų (11 berniukų ir 9 mergaitės), tarp jų: 5 pėstieji, 4 dviračio vairuotojai ar keleiviai, 1 motociklo vairuotojas, 2 lengvojo automobilio vairuotojai ir 8 keleiviai. Dėl vaikų iki 18 metų neatsargumo įvyko 166 eismo įvykiai, kuriuose žuvo 6 ir buvo sužeisti 166 jaunieji eismo dalyviai.

„Visi suaugusieji turi suvokti, jog labai svarbu mokyti ir auklėti vaikus, parengti juos saugiai elgtis kelyje. Nuo mažens vaikams būtina įskiepyti supratimą apie tinkamą elgesį kelyje ir atsakomybę už savo veiksmus. Kartu vaikams turi būti suprantamai paaiškinamos pagrindinės saugaus elgesio kelyje taisyklės. Be to, vaikams geriausias pavyzdys – pačių suaugusiųjų tinkamas elgesys“, – sako Marija Kazanovič, Lietuvos kelių policijos tarnybos bendrųjų reikalų grupės vyresnioji specialistė.

Praėjusiais metais daugiausiai – 132 eismo įvykiai – užregistruoti Vilniaus apskrityje, 105 Kauno apskrityje, 100 eismo įvykių Klaipėdos apskrityje.

Patariamai, kaip moksleiviams išvengti skaudžių nelaimių keliuose

Pradinių klasių moksleiviams, taip pat ir kiek vyresniems (penktokams–šeštokams) tėveliai turi parinkti saugų maršrutą į mokyklą ir atgal iš jos į namus, kartu su vaiku juo keletą kartų nueiti. Eidami šiuo maršrutu su vaiku, mokyti, kur ir kaip pereiti važiuojamąją kelio dalį: šviesoforu reguliuojama pėsčiųjų perėja, nereguliuojama pėsčiųjų perėja, pažymėta tik kelio ženklais, sankryža.

Mokytojams taip pat neturėtų būti svetimas vaikų saugumas kelyje. Pedagogams privaloma moksleivius supažindinti su šalia mokyklų įrengtomis perėjomis, nuolat aiškinti ir diegti vaikams saugaus elgesio kelyje taisykles. Be to, atkreiptinas dėmesys, kad baigiantis paskutinei pamokai reikia sutelkti vaikų dėmesį ir jiems priminti svarbų dalyką: nepamiršti saugiai elgtis kelyje, neskubėti, laimingai grįžti namo, kad kitą rytą vėl visi susitiktų pamokose.

Tik nuolat ir atsakingai primenant vaikams apie saugumo kelyje svarbą, jie patys pradės įvertinti galimus pavojaus ir taps atsargesni.

Šiuo metu draudimo bendrovė „If“ vykdo socialinę akciją „Gyvenu saugiai“, kurios metu kviečia visas Lietuvos mokyklas dalyvauti projekte ir laimėti 750 eurų paramą saugumo problemai spręsti. Paraiškų laukiame iki kovo 30 dienos el. paštu: parama@if.lt. Daugiau informacijos: http://www.if.lt/web/lt/apieif/naujienos/pages/if-teiks-parama-saugumo-problemoms-mokyklose.aspx